Z wizytą w Krainie rumianku.

 

16 lipca panie z KGW z Bazanowa, Bobrownik, Moszczanki, Oszczywilka i Sierskowoli udały się do Ośrodka Edukacji Regionalnej Hołowno na Polesiu Lubelskim

 

16 lipca panie z KGW z Bazanowa, Bobrownik, Moszczanki, Oszczywilka i Sierskowoli udały się do Ośrodka Edukacji Regionalnej Hołowno na Polesiu Lubelskim. Jest to region słynący z uprawy rumianku, stąd nazwa ośrodka Kraina Rumianku. Na początek uczestniczki przeszły przez Bramę Czasu, cofając się w czasie o 100 lat wzięły udział w fabularnej grze kupieckiej odbywającej się wśród zabudowań, łąk i pól. Uczestnicy gry podzieleni na grupy wędrując z mapą  od postaci do postaci zdobywają wiedzę o ziołach, warzeniu soli, dawnych zajęciach domowych.
Następnie gospodynie wzięły udział w warsztatach z ziołolecznictwa i kosmetologii, własnoręcznie przygotowując mydło glicerynowe, oczywiście z dodatkiem rumianku. Odbyły się również warsztaty pieczenia drożdżowych rogalików w piecu chlebowym połączone z barwną prelekcją o kulturze wiejskiej Polesia Lubelskiego. Na koniec obejrzano inscenizację w tradycyjnej gwarze przygotowaną przez lokalny zespół śpiewaczy Rumenok. Dzień pełen wrażeń zakończono wspólnym ogniskiem, na którym gospodynie z Krainy Rumianku podzieliły się z naszymi Paniami doświadczeniami w prowadzeniu lokalnego stowarzyszenia. Jesteśmy pod wrażeniem zaangażowania Pań z Krainy Rumianku, widać, że robią to z pasją, pielęgnując tradycję ludowe swojego regionu.